Japandi stil važi za jedan od novijih kada je u pitanju uređenje doma. Reč je o mešavini dvaju stilova: skandinavskog i japanskog (pa ga zovu i Scandinese). Dakle, japandi spaja modernost i rustiku skandinavskog stila i tradiciju i eleganciju dekora iz Japana.

Neki kažu da je skandinavski stil prevaziđen

Činjenica je da će minimalizam Skandinavije uvek imati svoje zagovornike i da će jednostavnost biti i ostati primarna stavka u nekim domovima. Ipak, tek koju godinu unazad japandi je nastao kao, takoreći, hibridni stil koji je zaintrigirao i ljubitelje skandinavskih modernih enterijera.

Japandi i skandinavski stilovi uređenja nisu dve krajnosti

Naprotiv, oba stila potiču iz kultura koje su slične u pogledu dizajna i estetike. Takođe, i jedan i drugi tip uređenja drže do funkcionalnosti predmeta, favorizuju minimalizam i zagovaraju spokoj kao način gledanja na život.

Međutim, japandi odlazi još dalje: on je čitava filozofija usredsređena na ogoljenost, promišljenost i odsustvo bilo kakve dosade.

Koje su razlike između ova dva stila?

Istina je da neki ne vide bitnu razliku između skandija i japandija. Prva razlika koja se može uočiti tiče se detalja i palete boja. Zatim, klasičan skandinavski dekor sastoji se od diskretnog raspona svetlih tonova, voli neutralne nijanse, prirodnu boju drveta. Japandi je drugačiji: u domu uređenom ovim stilom primetni su tamniji tonovi, detalji istaknuti smeđom ili crnom bojom. Uz to, japandi dopušta suptilnost i prigušenost ružičastih, plavih ali i zelenih tonova. Jasno: oba stila uređenja drže do prirodnih materijala.

O drugom japanskom stilu pročitajte ovde: Vabi-sabi: dekor japanske filozofije

Japandi stilom uređena soba trebalo bi da bude mešavina tamnih boja i svetlog drveta, uz sobne biljke, recimo, ali i glinene ili keramične predmete.

Japandi: u čemu se još ogleda njegova posebnost?

Pored tamnijih nijansi, japandi stavlja naglasak na niske komade nameštaja. Zašto? Jer je to sasvim u skladu sa japanskom filozofijom koja upućuje na neophodnost povezivanja ljudi sa zemljom. Ipak, nizak  nameštaj definitivno nije maksimalno funkcionalan, te u domu najbolje da se uvodi putem detalja, pojedinih komada koji će razbiti monotoniju prostorija.

Japandi stil, kako smo pomenuli, voli prirodne i boje i materijale.

Zato je dobrodošao nameštaj od punog drveta, naravno, u prirodnim bojama. Materijali koji su pogodni za uređenje u japandiju su ratan, bambus, pluta, kamen, lan, ali i ručno rađena keramika. Upotrebom ovih materijala za dekorisanje može zaista mnogo da se postigne i kada je reč o stilskoj uređenosti ali i o čitavom ambijentu u domu. Možda baš boje tih materijala mogu biti vodič za dalje poigravanje i kombinovanje.

Kao većina stilova, i japandi podrazumeva biljke

Međutim, ne treba zatrpavati prostor, već biljke birati pažljivo. Umesto mnogo manjih biljaka, bolje je i pametnije odabrati dve ili tri koje će biti visoke, elegantne i zahvaljujući kojima će enterijer biti pažljivo uređen.

Zidovi prostora uređenog ovim stilom takođe ne treba da budu natrpani. Prostor treba da diše, ali i poseduje sve elemente udobnosti i šarma. Umesto galerije fotografija i prepunjavanja zidova, mnogo je bolje izabrati fotografiju većeg formata kojom će se razbiti praznina zidova.

Japandi je prilika za skladan kontrast između dobro poznatih skandinavskih domova i novih i slobodnijih tonova koji domu daju sofisticiranost. Njegovo vreme tek će doći, pa je važno zapitati se: Da li smo spremni za ovakve inovacije?